general mobile telefon servis takip

Görüşme sırasında konuşulan önemli bir şeyi hatırlamanız gerektiğinde yapacağınız bir şey yoktur. Ancak, iPhone konuşma kaydetme ücretsiz.

Gözden Geçiriliyor: Siparişiniz sürecin tamamlanmasını beklemektedir; bu süreç normalde seçmiş olduğunuz ödeme yöntemine bağlıdır. Kısmen Gönderildi: Siparişinizin bir kısmı depomuzdan ayrıldı. Ürünlerinizin mümkün olduğunca kısa sürede elinize ulaşması için siparişleri genellikle çoklu gönderimle iletiriz. Siparişinizin geri kalanı, hazır olur olmaz gönderilecektir. Gönderildi: Siparişiniz gönderildi. Henüz teslim almadıysanız, Sipariş Durumu sayfasından nakliye durumunuzu takip edebilirsiniz.

Teslim aldıktan sonra siparişinizi iade etmeniz gerekiyorsa, lütfen İadeler ve Para İadeleri Yardım sayfasındaki basit iade talimatlarını uygulayın veya Apple Store Müşteri Hizmetleri ile görüşün. Eylem Gerekiyor: Önemli bilgiler eksik olduğu için siparişinizi işleme alma konusunda sorun yaşıyoruz. Gerekli bilgileri sağlamak ve siparişi tamamlamak için lütfen bizimle iletişime geçin. Elektronik Ortamda Gönderildi: Yazılım yüklemeniz veya etkinleştirme kodunuz gönderildi. Ürününüzü nasıl kullanacağınız konusunda daha fazla bilgi için sipariş onayı e-postanızı kontrol edin.

Tamamlandı: Siparişinizdeki tüm ürünler tamamlandı. Siparişinizi henüz almadıysanız, durumunuzu Sipariş Durumu web sitesinden takip edebilirsiniz. Siparişinizi aldıktan sonra iade etmeniz gerekiyorsa, lütfen Sipariş Durumu web sitemizdeki basit iade talimatlarını uygulayın veya Apple Store Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurun. İptal Edildi: Siparişiniz iptal edildi. Sizi yeni bir sipariş vermek üzere Apple Online Store 'a davet ediyoruz. Ya da    numaralı telefondan Apple Store Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirsiniz. Kurye teslimatları için, siparişinizin durumunu online Sipariş Durumu aracılığıyla 7 gün 24 saat takip edebilirsiniz.

Fiziki adrese gönderilmiş ürünler için, tahmini teslimat tarihi ve teslimat numarasının yer aldığı bir Gönderim Bildirimi e-postası alacaksınız. Ayrıca, teslimat ve gönderim bilgilerini online Sipariş Durumu'nda da görüntüleyebilirsiniz. Apple Kimliğiniz ve parolanızla oturum açtıktan sonra, Siparişleri Düzenle düğmesini tıklayın. Siparişleriniz sayfasında, Gönderimi Takip Et düğmesini tıkladığınızda Gönderim Durumu penceresi, ürünün tahmini teslimat tarihini, takip numarasını ve teslimat adresini görüntüleyecektir. Birden fazla ürün siparişi verdiyseniz, her ürün için ayrı takip bilgisi gönderilecektir.

En Yeni Eklenen Ürünler

Satın alma işlemini tamamlarken, E-posta bildirimlerinin yanı sıra kısa mesaj güncellemeleri de isteyebilirsiniz. Siparişiniz gönderildikten sonra, size bir kısa mesaj göndereceğiz.

N11 alışverişinde sipariş takipi nasıl yapılır

Kısa mesajda, sipariş numaranız ve sizi takip sayfasına yönlendirecek bir bağlantı yer alacaktır. Hatta, teslimat yöntemine, ülkeye ve kuryeye bağlı olarak, gönderimden bir gün önce, gönderim gününde veya ürünleriniz gönderildikten sonra da size kısa mesajlar gönderebiliriz. Not: Siparişinizdeki her gönderim için kısa mesaj alabilirsiniz. Mobil telefona gelen mesaj ücretleri, tarifenize göre farklılık gösterebilir.

Siparişinizdeki bir ürünü görüntülemek için Sipariş Durumu Yeni pencerede açılır sayfasında oturum açın. Siparişinizin durumu Sipariş Verildi ya da Sipariş İşleniyor olarak gösteriliyorsa ürünü düzenleyebilirsiniz. Sipariş durumu mesajları hakkında daha fazla bilgi için yukarıda bulunan Sipariş Durumunu Kontrol Edin bölümünü okuyun. Siparişinizin durumu Sipariş İşleniyor olarak gösteriliyorsa Siparişleriniz sayfasından gönderim adresini düzenleyebilirsiniz. Varsayılan gönderim adresinizi düzenlemek için Sipariş Durumu sayfasında yer alan Hesabınız bölümünden Varsayılan nakliye veya fatura bilgilerinizi değiştirin bağlantısını seçin.

Yeni pencerede açılır. Güncellemeler ileride vereceğiniz siparişlerde geçerli olacaktır. Sipariş Onayı veya Gönderim Bildirimi e-postası almadıysanız, elimizde yanlış bir e-posta adresi olabilir veya e-postalar istenmeyen mesajlar kutusuna gitmiş olabilir.

Apple Store Türkiye’den İlk Sipariş Deneyimi | iPhone Turka

Siparişleriniz sayfasından e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz. Siparişinize ilişkin e-posta adresini düzenlemek için Sipariş Durumu sayfasında oturum açın ve Siparişleri Görüntüle düğmesini tıklayın. Siparişleriniz sayfasında, düzenlemek istediğiniz e-posta adresinin yanındaki Düzenle bağlantısını tıklayın. Düzenlediğiniz e-posta adresi Siparişleriniz sayfasında görünecektir. Güncellenen e-posta adresiniz yalnızca düzenlemiş olduğunuz sipariş için uygulamaya girecektir.

Bu siparişe ilişkin gelecekteki e-posta bildirimleri güncellenen e-posta adresine gönderilecektir. Hesabınızdaki varsayılan e-posta adresini düzenlemek için Sipariş Durumu sayfasına girin ve Hesabı Düzenle düğmesini tıklayın. Hesap sayfası açılacaktır. Hesap Ayarları'na gidin ve E-posta Adresini Düzenle bağlantısını tıklayın. Varsayılan e-posta adresindeki düzenlemeler yalnızca bundan sonra vereceğiniz siparişler için geçerli olacaktır.

Ürününüz Gönderime Hazırlanıyor veya Gönderildi durumunda olmadığı sürece, bir ürünü veya tüm siparişi internet üzerinden iptal edebilirsiniz. Bir siparişi veya ürünü iptal etmek için internette Sipariş Durumu Yeni pencerede açılır sayfasını ziyaret edin. Siparişleriniz sayfasında iptal etmek istediğiniz ürünü bulun ve Ürünleri İptal Et bağlantısını seçin.

Bir siparişi veya ürünü iptal etmek için online Sipariş Durumu 'nu ziyaret edin ve Siparişleri Görüntüle düğmesini tıklayın. Siparişleriniz sayfasında, iptal etmek istediğiniz ürünü bulun ve Ürünleri İptal Et bağlantısını tıklayın. İptal etme isteğinizi gönderdikten sonra ürünün veya ürünlerin durum mesajı "İptal Edildi" olacak.

Stok Takip Sistemi

Bu ürünler için size herhangi bir ücret yansıtılmayacak. Ürünü veya ürünleri online olarak iptal edemediyseniz ve iade yapmanız gerekiyorsa, lütfen, İadeler ve Para İadeleri Yardım sayfasına bakın veya    numaralı telefonu arayın. NOT: Kredi kartı siparişleri iptal edildiğinde, ödemenin hesabınıza geçmesi 5 iş gününe kadar sürebilir. Paranın hesabınıza geçmesi bankanıza bağlıdır.

Yukarıda belirtilen kayıtlı adrese posta göndererek, pazartesiden cumaya saatleri arasında    numaralı ücretsiz telefon hattını arayarak veya contactus. Tüketicinin, malları aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içinde, herhangi bir kanuni veya cezai sorumluluğu doğmaksızın ve reddetme gerekçelerini belirtmesi gerekmeksizin malları veya hizmeti reddetme ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olduğunu kabul ediyor ve vazgeçme ihbarının satıcıya veya tedarikçiye ulaşmasından sonra malları geri almayı taahhüt ediyoruz.

Yasal haklarınız kapsamında, herhangi bir nedenle siparişinizi iptal etme, bir ürünü iade etme veya bir hizmet sözleşmesini iptal etme hakkına sahipsiniz.

Aynı sipariş emrinde birden fazla ürün siparişi verdiyseniz, iade isteğinizi lütfen sipariş emrindeki son ürünü teslim aldığınız ve belirttiğiniz bir kişinin teslim aldığı tarihi takip eden 14 gün içinde bize bildirin. Bu haklarınızı kullanmak için, bir ürünü iade etme veya bir hizmet sözleşmesini iptal etme niyetinizi bize açık bir şekilde belirtmeniz yeterlidir.

Onarım Durumu Sorgula

İade niyetinizi bize bildirdikten sonra ürünü orijinal makbuzu, orijinal ambalajı ve birlikte gelen aksesuarlarıyla iade etmeniz yeterlidir. İade veya hizmet sözleşmesi iptal etme niyetinizi bildirdikten sonra ürünlerinizi iade etmek veya sizden teslim alınmasını ayarlamak için 14 gün süreniz daha olur. Ürünü teslim aldığımızda veya ürünü kargoyla teslim etmeniz durumunda ürünü veya gönderildiğine ilişkin belgeyi aldığımızda, geri ödemeyi ilk ödemenin yöntemine göre 14 gün içinde yapacağız.

Aşağıda belirtilen ürünleri kusur veya uygun olmama gerekçeleri olmaksızın iade edemeyeceğinize lütfen dikkat edin:. Ürün veya hizmetle ilgili olarak sizin tarafınızdan ödenen tüm masrafları iade edeceğiz. Siparişi reddeden veya iptal eden mağazaların puanı düşer. Eğer siz siparişi iptal ederseniz mağazanın puanı etkilenmez.

Mağazayla irtibata geçip ürünü geri göndermeniz gerekir. Ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazaya ulaşabilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden iptal talebinden bulunabilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışveriş yaptıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkini tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden talebi geri alabilirsiniz.

Mağaza, ürünü kargoladıysa siparişi iptal edemezsiniz. Kargoya verilen ürünleri teslim aldıktan sonra iade sürecini başlatabilirsiniz. Mağaza, siparişinizi onayladıktan sonra kargoya hazırlar. Siparişinizi iptal etmek istediğinizde mağaza siparişi çoktan kargolamış olabilir.

Ürün mağazadan çıktığı için iptal işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle mağazanın onayladığı siparişler için iptal talebinde bulunabilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden taleplerinizin durumunu takip edebilirsiniz.

Bu süre içinde yanıtlanmayan iptal talebi, sistem tarafından otomatik onaylanır. Mağaza henüz siparişi kargoya vermemişse iptal talebinizi onaylar. Siz iptal talep ettiğinizde sipariş kargolanmış ise mağaza iptal talebinizi reddebilir. Bu durumda sipariş size ulaştıktan sonra iade sürecini başlatmanız gerekir. Tatil siparişinizi satın alma onayından sonra iptal edemezsiniz. Ancak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Talebiniz hizmeti satın aldığınız acenteye iletilir.


  1. Apple Store Türkiye’den İlk Sipariş Deneyimi.
  2. Takip Edin:.
  3. Merkez Haberleri: Mobil sipariş trendi: iPhone'dan burger, Android'den pizza.
  4. Sepetinizdeki ürünleri görüntüleyebilmek için.
  5. ücretsiz telefon takip yazılımı.

İptal talebiniz, hizmeti satın aldığınız acentenin TURSAB kurallarına göre belirttiği iptal koşullarına göre değerlendirilir. Bu yüzden hizmet satın almadan önce iptal koşullarını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Turizm ürünlerinin satışının iptalinden veya iptal sürecindeki cezalardan n Acente, talebi kendi iptal koşullarına göre değerlendirip yanıtlar. İptal talebi konusunda ürün detay veya Mevcut Sipariş sayfasındaki Acenteye Soru Sor butonuna basarak mesajınızı acenteye iletebilirsiniz.

Üyeyseniz Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından, misafir kullanıcıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkinden iptal, iade işlemlerinizi yapabilirsiniz. Siparişinizi iptal ettikten sonra ücret iade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeni ile taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir.

Bankaların süreç ve uygulamalarına göre ücret iadesinin hesabınıza yansıması, ortalama 3 iş günlük bir süreyi bulabiliyor. Bankaların süreç ve uygulamalarına göre para iadesinin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması ortalama 3 günlük bir süreyi bulabilir.


  • Sipariş takip programi ücretsiz!
  • EFES Sipariş Takibi Programı *TL x 6 taksit* Denemesi BEDAVA.
  • whatsapp sohbeti e postalama.
  • casus cep telefonu.
  • İade edilen ürün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Siparişle birlikte ödemesini yaptıysanız kargo ücreti de para iadesiyle birlikte yatırılır.